A jó fürdővíz csillogóan tiszta, átlátszó, nem bántja a bőrünket, nem pirosítja be a szemünket és nem fertőz meg semmivel.

Hogyan érjük el ezt saját medencénkben? Saját magunk kezeljük a vizet, vagy gépekre bízzuk?


Kézi vízkezelés

A vízkezelés legegyszerűbb módja a kézi vegyszerezés. A víz kezelése során két alapvető feladatatunk van: a helyes klórszint és a pH érték beállítása. Klórmentes vegyszer (pl. brómos, aktív oxigénes) használata esetén kövessék a forgalmazó előírásait!

A magánmedencék esetében legtöbbször kézi vegyszeradagolással történik a vegyszerszintek beállítása. A klórszintnek 0,4-0,8 mg/l, a pH értéknek 7,2-7,6 közötti szintek az ideálisak. Az értékekről egyszerű kézi teszterrel szerezhetünk legkönnyebben információkat, ezek működhetnek reagenstablettákkal (DPD és Phenol Red) vagy folyadékokkal, illetve lakmuszpapírhoz hasonló tesztcsíkokkal. Léteznek persze elektronikus, kijelzős teszterek is, ezek ára azonban általában túl magas az átlagos medencét építők számára.

Gondos és pontos adagolás esetén nem szokott a hagyományos klóros vegyszerezéssel probléma történni, de ha valaki érzékeny a klórra vagy annak a szagára, akkor természetesen más megoldást is tudunk ajánlani.

A vegyszerek kézi adagolása vagy közvetlenül a medencevízbe, esetleg a vízen úszó vegyszeradagolóba, vagy a szűrőrendszerbe épített fölözőn (szkimmer) illetve mechanikus vegyszeradagoló berendezésen keresztül történik.

Sose dobjon vegyszert közvetlenül a medencébe vagy a feszített víztükrű medence túlfolyójába vagy kiegyenlítő tartályába!

A klórmentes vegyszerekre itt nem térünk ki.

Általános kézi adagolású vegyszerek (zárójelben a vegyszerek általunk használt nevei) és adagolási módjuk - az adagolás mértékét a vegyszer használati utasítása vagy a forgalmazó információi alapján végezze:
  • Gyorsan oldódó klórkészítmények: tabletta (Miniklór) vagy klórgranulátum: a víz klórszintjének gyors emelésére (friss feltöltés vagy elhanyagolt vegyszerezés esetén), algásodás esetén alkalmazott "klórsokk" megoldására való.
    Adagolási módja: A tablettát lehet a fölözőben lévő szűrőkosárba tenni vagy úszó vegyszeradagolón keresztül is vízbejuttatni. A granulátumot egy vödör vízben előre feloldva érdemes a vízfelületre locsolni vagy működő vízforgatás mellett a fölözőbe lassan beönteni.
  • Lassan oldódó klórtabletta (Maxiklór): a víz beállított klórszintjének megtartására szolgáló készítmény, mely lassan, napok alatt oldódik.
    Adagolási módja: helyezhető úszó vegyszeradagolóba, a fölöző szűrőkosarába vagy a vízforgató rendszerbe épített mechanikus vegyszeradagolóba.
  • Lassan oldódó kombinált vegyszertabletták (Super Tabs vagy Öt hatású tabletta): a víz beállított klórszintjének megtartása mellett több más hatóanyaggal kiegészített, lassan oldódó tablettás készítmények. A Super Tabs a klór mellett kiegészítő algaölő szert és pelyhesítőt (lásd később) juttat a vízbe. Az Öt hatású tabletta mindezek mellett egy újabb baktériumölő szert, valamint klórstabilizáló anyagot tartalmaz. A stabilizátor hatására a klór lassabban távozik a vízből, így hatását tökéletesebben fejti ki.
    Adagolási módjuk: helyezhető úszó vegyszeradagolóba, a fölöző szűrőkosarába vagy a vízforgató rendszerbe épített mechanikus vegyszeradagolóba.
  • pH érték csökkentő (pH minus) vagy növelő (pH plus) szerek: általában granulátum formában kaphatóak, gyorsan oldódnak.
    Adagolási módjuk: egy vödör vízben előre feloldva érdemes a vízfelületre locsolni vagy működő vízforgatás mellett a fölözőbe lassan beönteni.
  • Algaölő szer (Algex): folyadék, mely kiegészítő alga pusztító hatóanyagokat tartalmaz
    Adagolási módja: a vízfelületre locsolni vagy a vízforgató működése közben lassan a fölözőbe önteni.
  • Pelyhesítő (flokkuláló) szer (Flokker): a medence vizében lebegő, a szűrőberendezés számára túl kicsi, azon áthatoló szennyeződéseket teszi fizikailag szűrhetővé, ezáltal az "opálos", átlátszatlan víz csillogóan tiszta és átlátszó lesz.
    Adagolása: granulátum esetén egy vödör vízben előre feloldva érdemes a vízfelületre locsolni, majd a szűrőberendezést 12-24 órára leállítani. Ekkor a lebegő szennyeződések leülepednek a medence aljára, ahonnan porszívózással eltakaríthatóak. Tasakos vegyszer esetén kövesse a használati útmutatót!


Vegyszerek a bolt polcain.


Teszter pH érték és klórszint méréséhez.


Mechanikus vegyszeradagoló

A lassan oldódó vegyszertablettából (Maxiklór, Supertabs) több darabot be lehet tenni a sárga színű átlátszó tartályba a lecsavarható fedélen keresztül.
A vegyszertartályba az oldalán lévő kis fekete csatlakozó lévő fehér szabályozócsappal beállíthat mennyiségű medencevíz kerül be vízforgatás közben, a vízben valamennyi vegyszer feloldódik és bekerül a medencébe.
Kis próbálgatással megtapasztalható a szabályozócsap ideális állása.

Ez az eszköz nem méri a vízben oldott vegyszerek értékeit, de általában 3-4 hétre elegendő vegyszert tárol és adagol be a medencébe, amíg a család nincs otthon.

Átfolyós mechanikus vegyszeradagoló.


Automata vízkezelő berendezések

A vegyszerek adagolását egyre többen bízzák önműködő berendezésekre - ez gyakorlatilag kötelező a közhasználatú fürdőkben.
Különösen akkor van szükség az okos, önműködő gépekre, ha nem hagyományos módon történik a víz fertőtlenítése, hiszen vannak, akik klór helyett más utat keresnek...

Néhány általunk is forgalmazott készüléket mutatunk itt be:


Chemmatic ORpH40

Automatikus mérő és vegyszeradagoló berendezés magánmedencékhez: folyékony klóros vegyszer és pH csökkentő szer adagolására.

Nem közvetlenül klórtartalmat mér, hanem a víz redox-potenciálját, ami összefüggésben van a klórtartalommal. Ez a mérési mód csak magánmedencék esetében engedélyezett, viszont lényegesen olcsóbb a közvetlen klórmérésnél.

A berendezés egy központi vezérlőelektronikából, érzékelő szondákból és két vegyszeradagoló szivattyúból áll, melyek a kannás, folyékony vegyszert a mérés alapján szükséges mennyiségben a vízforgató berendezés befúvóágába juttatják.

Egyszerűbb, olcsóbb változata csak a klórszintre figyel. Ennek alkalmazása esetén a pH értéket kézzel vagy kiegészítő berendezéssel kell beállítani.

Előnye: hetekig tartó megbízható vegyszeradagolás (vegyszertartály méretétől függően) felügyelet nélkül


Ecomatic ESC-PH 16

Automatikus vízkezelő berendezés magánmedencékhez: folyékony pH csökkentő szer adagolására és a vízben oldott minimális mennyiségű sóból elektrolízis útján előállított klórgázzal végzett fertőtlenítésre. A klórgáz nem marad benn a vízben, bonyolult folyamatok révén klorid illetve ismét sóoldat lesz belőle, mire visszaér a víz a medencébe,

A berendezés egy központi vezérlőelektronikából, elektrolizáló cellából, érzékelő szondákból és egy vegyszeradagoló szivattyúból áll.

A vezérlőelektronika a szondák jelei és a beállított teljesítmény alapján a vízforgató rendszerbe épített elektrolizáló cellával a vízben oldott sót bontja. A létrejövő aktív klór elpusztítja a vízben lévő élő sejteket (fertőtlenít).

Egyszerűbb, olcsóbb változata (Ecomatic ESC-...) csak a fertőtlenítéshez szükséges klór előállítást végzi el. Ennek alkalmazása esetén a pH értéket kézzel vagy kiegészítő berendezéssel kell beállítani.

Előnye: olcsó üzemeltetés, nincs klórszag, lágyvíz hatás, a vízben oldott só mennyisége alacsony (ízlelési határ körüli vagy alatti, min. 3 g/l), a sós víz jó hatású bizonyos bőrpanaszokra (pl. ekcéma)


A berendezésnek több változata létezik: öntisztító (ESC sorozat) vagy hagyományos cellás (ESR sorozat), illetve a pH szabályozáshoz szükséges vegyszer adagolószivattyújával kiegészítve.


Ozomatic

Ózon fejlesztő.
Az ózon szívesen látott helyettesítése a hagyományos vízkezelési eljárásoknak. Az Ozomatic fejlett, de egyszerű technológiája onnan ered, ahogy a természet tisztítja a folyóinkat, tavainkat és a levegőt, amit belélegzünk.

Az Ozomatic oxigént von ki a levegőből és átalakítja egy nagyon biztonságos szintjére az ózonnak. Amikor az ózon bejut a medencébe, elpusztítja a szennyeződéseket és a kémiai melléktermékeket, melytől a víz rossz minőségű és kellemetlen szagú. Az ózonfejlesztés területén végzett széleskörű kutatás lehetővé tette, hogy a Monarch a csúcstechnológiát felhasználva elérte, hogy gyakorlatilag nincs karbantartás, és minimális vegyszerhozzáadás mellett alacsony az üzemben tartási költség.

Az ózonos rendszer minimális, kb. 10%-s vegyszerfelhasználást is igényel.


din-o-zon


Aktív oxigénes gépi vízkezelés

Egy alkalmas készülék a Poolcare-mesmatic, mely a Poolcare fantázianevű klórmentes folyékony fertőtlenítő vegyszer folyamatos, szabályozott adagolására képes a pH érték módosító vegyszerrel együtt.


Poolcare-mesmatic