Nem olcsón, de a medence megvalósításához képest nem számottevően sok pénzből lehet medencénket az éjszakai kert díszévé tenni!

A medence víz alatti világítását kétféle módon valósíthatjuk meg: vagy fényforrást, vízalatti fényszórókat építünk be a medence falába, vagy "odavezetjük" a fényt optikai szálak segítségével egy külső fényforrástól.
Vízalatti fényforrások

A medence falába építjük be az erre alkalmas világítótesteket. Más és más lámpa kell a műanyag vagy fóliás és a beton medencékhez. Igazi eltérés ott van köztük, hogy az adott medencetípusnál mi adja a vízzáróságot: műanyag vagy fóliaburkolatú medencénél karimás tömítéssel a műanyaghoz illetve a fóliához is rögzítjük a lámpa beépítő elemének peremét. Betonmedence esetében a beépítő körül kell a betonozás során gondosan tömöríteni a betont, hogy a beépítőelemet megfelelően körülfogja.

A medencék falába épített világítótestek biztonsági okokból 12 V-os feszültséggel működő, általában 50 és 300 Watt közötti teljesítményű halogénizzókkal vannak ellátva. Ennek következtében működtetésükhöz transzformátort kell használni, ezt általában a gépészeti térben vagy a medence közelében érdemes beszerelni.

Javasoljuk, hogy a transzformátorhoz egy kényelmesen elérhető helyre (mondjuk a kerti világítás kapcsolója mellé) villanykapcsolót és az ahhoz szükséges vezetékpárt is építsenek be - ne a gépészeti térből kelljen kapcsolgatni a medence világítását. Ha ez nincs, akkor távkapcsolóval is működtethető a rendszer.

Aki a hagyományos világítás színesebbé szeretné tenni, annak van lehetősége színes előtéteket helyezni a már beépített lámpákra.


Száloptikás világítások

Száloptikás világítás esetén a medencéhez minél közelebb kell elhelyezni a nagyteljesítményű halogénizzóval ellátott központi fényforrás(oka)t. A berendezések nagy része beépített transzformátorral, távirányítóval és a színes fényekhez szükséges 4, 8, stb. színű fény előállításához alkalmas kiegészítéssel rendelkezik.

Mivel a fényt a központi fényforrástól (fénygenerátortól) száloptikán vezetjük és annak valamennyi vesztesége van, törekedni kell a medencéhez minél közelebbi elhelyezésre, a lehető legrövidebb optikai szálak használatára.

A medence falába különböző pontszerű fényt adó kisméretű "világítótestek" szerelhetőek be, ezek szinte hagyományos lámpaként vezetik be a vízbe a száloptikán érkező fényt.

Lehetőség van a medence szélébe épített ún. peremvilágító száloptika elhelyezésére is. A peremvilágító kábel olyan optikai szálköteg, mely teljes felületén átengedi a fényt, látványa mint egy "fénykígyóé". Víz alá viszont nem szerelhető, mert a vegyszerek csökkentik a peremvilágító kábel átlátszóságát.

Ezek kombinálásával, ízléses használatával látványos hatások érhetőek el - akár egy fali vízesés megvilágításával is!


Száloptikás lámpatest.


Fényforrás száloptikás világításhoz (fénygenerátor).


Optikai szálak kötege a fény továbbításához a fénygenerátor és a lámpatestek között.