A kültéri medencéknél gyakorta előfordul, hogy por ülepedik le, vagy kavics, növényi anyag, rovar, stb. kerül a medence fenekére.

Ezt a szennyeződést a vízforgató csak némi segítséggel tudja eltüntetni onnan. A segítség lehet egy megfelelő nyélre erősített háló, mellyel a nehezebb, darabos szennyeződés felszedhető, vagy "porszívó", amivel némi vízzel együtt felszívható a leülepedett kosz.


Kézi medencetakarítás

Egy készlet általában teleszkópos, állítható hosszúságú nyélből, a nyélre rögzíthető porszívófejből és a gégecsőből áll, mellyel a porszívófejet a vízforgató berendezés megfelelő pontjához kell kapcsolni.

A kosszal felszívott víz nem veszik el. A vízforgató-szűrő berendezésbe kerül, majd megtisztítva jut vissza a medencébe. Viszont medenceporszívózás közben a vízforgató-szűrő berendezésünk eldugulhat, ezért esetleg porszívózás közben is szűrőöblítést kell végezni. Porszívózás után pedig feltétlenül javasoljuk a szűrőt megtisztító eljárás elvégzését. Saját berendezésünket is kíméljük ezzel, valamint medencénk vize is tisztább lesz.

Aki megunja a porszívózást, vásárolhat "önjáró" porszívókat is, melyek ugyancsak a szűrőberendezéshez csatlakoznak. A medenceporszívók az áramló víz energiájának egy részét mozgató hatássá alakítják, így "maguktól" porszívózzák végig többé-kevésbé a medence fenekét, esetleg oldalfalát is (bizonyos feltételek megléte mellett). Ezek a berendezések néhány tízezer forinttól kaphatóak, mozgásuk a vízben véletlenszerű, ezért nem minden esetben érünk el használatukkal százszázalékos eredményt, tehát kézi porszívókészletünket ne dobjuk ki. Kiegészítésképpen szükség van még rá, például a lépcsőkön, sarkokban, élek mentén.

A medenceporszívó készlethez mi mélyhálót is adunk, mely a teleszkópos nyélhez csatlakoztatva a medence fenekére került dolgok kihalászására alkalmas. Létezik ún. felszíni háló is, ezzel az esetleg a víz felszínére került bogarak, falevelek szedhetők fel, ha valamiért a vízforgató berendezés nem takarította el őket.

A porszívózáson kívül a medencét másképpen is kell ápolni. Különböző medencekefékkel, szivacsokkal eltüntehtejük a vízvonalnál kialakuló koszcsíkot, vízkövet, egyéb véletlenül ejtett foltokat. Ehhez tisztító vegyszerek is segítséget nyújthatnak.

Vigyázat! A takarításhoz használható eszközök függenek a medence burkolatától is! Ha eszközöket vagy tisztítószereket vásárolunk, mondjuk meg az eladónak, milyen medencénk van! Szaküzletben vásároljanak, hacsak lehetséges!

Így elkerülhető, hogy a betonmedencéhez való erős szálú algakefével esetleg széttépjük fóliás medencénk burkolatát...

 

   


Gépi medencetakarítás

Nagyobb családi medencéknél, de jellemzően közösségi medencéknél használatosak az önműködő, programozható gépek.

Saját, beépített vízszivattyújuk és szűrőrendszerük van. Típustól függő tudású programozható elektronika irányítja a berendezést a medence fenekén a motorral meghajtott gumi lánctalpak vagy kerekek révén. A szivattyú a robot alján beszívja a vizet, a beépített szűrőrendszerrel megszűri, majd a gép tetején nagy nyomással kinyomja. Ezzel magát a gépet is a medence felületéhez nyomja. A medence takarító robot elején és végén szivacs vagy gumi körkefék sikálják a medence felületét, fellazítják a szennyeződést, ami a beszívott vízzel a szűrőrendszerbe kerül.

Mivel a szivattyú segítségével a felülethez nyomja magát a berendezés, ezért többnyire a medence falára is képesek a robotok felkúszni.

A komolyabban programozható kivitelek a medence alakjára és méretére is megtaníthatóak, hogy működési ciklusuk során mindenhova eljussanak.

Bizonyos típusoknál kézi irányítás, távvezérlés is alkalmazható.

A berendezéseket egy kábel köti össze a parton lévő elektromos csatlakozóval, maguk a motorok már törpefeszültséggel (többnyire 24 V-os) működnek, az esetleges áramütés elkerülése végett.